Usmas ezers

USMAS
ezera teika stāsta...

...ka senos laikos visi ezeri lidinājšies gaisā un tiem bijis jāgaida līdz kāds tam dos vārdu, lai drīkstētu nolaisties uz zemes. Tā nu arī mūsu ezers lidinājies, līdz kādu dienu no pirts nākuši māte ar mazu bērnu. Bērns ieraudzījis melnu, lidojošu ezeru un rādīdams saucis - "...usmīgs, ...usmīgs". Tad nu ezers nokritis un radies Usmas ezers - "Miglas zemes" ezers, ja to tulko no lībiešu valodas. Katram ezera krasta ragam, līcim ir senču doti nosaukumi. Viena no ezera salām, Moricsala, nes Žoržas Sandas vecvectēva Sakšu Morica vārdu.

Usmas ezers

Pēc jaunākajiem mērījumiem ir ceturtais lielākais Latvijas ezers. Tā garums- 13,5km, platums- 4,5km, platība- 41,1km². Ezers ir Baltijas ledus ezera palieka. Lielākais dziļums- 27m . Pēc tilpuma - 205 milj.m³ - otrais lielākais Latvijā. Krasta līnijas garums - 73,6 km. Ezers atrodas Ventspils novadā, uz robežas ar Talsu un Kuldīgas novadiem. Ezerā ir septiņas salas- Viskūžu (lielākā sala Latvijā), Moricsala (dabas rezervāts), Lielalksnīte, Mazalksnīte, Zossaliņa, Dvīnītes. Neskatoties uz dziļumu - daudz sēkļu, kas padara ezeru pievilcīgu. Ezera krasti pārsvarā lēzei un smilšaini, apkārtnē meži. Usmā ietek 10 upes - Tīrukšupe, Godele, Melncelma, Meķupe, Sērža, Ostupe, Baņģava, Struncene, Riekte, Kāņupe. No Usmas iztek tikai viena upe - Engure. Tā ietek Puzes ezerā. No ezera iztek Rindas upe, kura vēlāk, savienojoties Stendes upi, veido Irbi, kura, savukārt ietek Baltijas jūrā. Ezers piemērots laivotājiem un peldēt gribētājiem. Populāra burāšanas un makšķerēšanas vieta.

KO APSKATĪT?

Elku liepa - 2,5 km

Liepa atrodas pie bijušās Usmas skolas ēkas (blakus jaunajai Usmas baznīcai) un kādreiz tā bijusi kulta vieta. No kādreizējiem deviņiem žuburiem tagad gan palikuši tikai divi.


Usmas jahtklubs - 0,5 km

Lielākais jahtklubs Latvijā. Dibināts 1973.gadā un apvieno vairāk kā 150 burātājus un 60 jahtas. Sezonas laikā tiek organizētas 12-14 sacensības, kā arī  burāšanas apmācība bērniem un pieaugušajiem.

Info www.usmasjahtklubs.lv

NĀC MAKŠĶERĒT

Usmas ezers ir brīnišķīga makšķerēšanas vieta Kurzemē ar vairāk nekā 25 sugu zivīm, tur savas makšķerēšanas vietas ir atraduši entuziasti no visas Latvijas.

MAKŠĶERĒŠANA UN ZVEJOŠANA

Kopš 2017. gada 1. maija Usmas ezerā licencēto makšķerēšanu, makšķerēšanas un zvejas kontroli organizē biedrība „Usmas krasts”. Makšķerēšana un spiningošana no laivas atļauta no 1. maija. Lai makšķerētu Moricsalas dabas rezervāta teritorijā, jāsaņem rezervāta administrācijas rakstiska atļauja. Ezerā notiek arī rūpnieciskā zveja.

MAKŠĶERĒŠANAS LICENČU IEGĀDE

Ja plāno doties makšķerēt Usmas ezerā, iegādājies Usmas ezera makšķerēšanas licenci kādā no atpūtas vietām vai izmanto pakalpojuma e-Loms sniegtās iespējas – elektronisku licenču iegādi un loma reģistrēšanu. Makšķerēšanas licenču cenas

BIEDRĪBA „USMAS KRASTS”

Biedrības „Usmas krasts” ideja ir Usmas ezera zivju resursu atjaunošana un aizsardzība, uzņēmējdarbības veicināšana, tai skaitā tūrisma, makšķerēšanas, zvejniecības sakārtošana un attīstība, Usmas ezera atpazīstamības un laba tēla veidošana. Biedrībā apvienojušies aktīvi Usmas ezera krastā strādājošie uzņēmēji un privātīpašumu saimnieki, kas gatavi darboties, lai Usmas ezers būtu interesants gan tūristiem, gan makšķerniekiem, gan vietējiem iedzīvotājiem.

www.usmasezers.lv

USMAS JAHTKLUBS

Ne pavēļu diktēts, ne priekšnieku mudināts, tikai pašu aizrautības rosināts, 1973.gadā tika dibināts tiem laikiem neierasts veidojums - sabiedriska organizācija Usmas jahtklubs ar mērķi apvienot burāšanas entuziastus. Usmas jahtklubs ir vienīgā iekšējo ūdeņu jahtu osta Latvijā. Uz doto brīdi, kluba ostā reģistrētas 52 jahtas un 134 biedri no daudziem Latvijas novadiem. Vasaras sezonā tiek rīkotas 10-14 burāšanas sacensības. Klubs uzņem bērnus Jaunatnes burāšanas skolā.
Vairāk par klubu varat lasīt mājaslapā www.usmasjahtklubs.lv

Usma SPA hotel & camping

Priežkalni, Usmas pagasts, Ventspils novads, LV3619

+371 263 345 00
+371 636 304 91
usma@usma.lv

VADĪBA:

+371 292 163 28
info@usma.lv